W jaki sposób spędzasz wolny czas?

Jeżeli lubisz:

w tym przypadku ta strona nie jest dla Ciebie. Nie czytaj dalej! Proszę odejdź.

Ale jeżeli lubisz:

w tym przypadku zapewne „Pasporta Servo” jest dla Ciebie. Czytaj dalej.

Co to jest Pasporta Servo?

Symbol: domek Pasporta Servo jest międzynarodową siecią gospodarzy chcących gościć innych, która aktualnie zawiera adresy w ponad 100 krajach na całym świecie. Aby być tylko gościem, wystarczy zarejestrować się i utworzyć profil gościa. Od tego momentu możesz korzystać z tych usług. Każdy gospodarz określa pewne warunki np. liczbę gości, dni lub konieczność wcześniejszego zaanonsowania się. Gospodarze nie będą prosić o zapłatę a wielu może zaproponować nawet śniadanie albo wyśmienitą kolację, lecz jeśli będziecie mieszkać cały tydzień w czwórkę, musisz zrozumieć, że ktoś może poprosić Ciebie o małe „dołożenie się” do kosztów utrzymania.

Uwaga: Pasporta Servo nie może być nigdy wykorzystywane do innych celów, takich jak prośb o pomoc, kontaktów korespondencyjnych, zaproszeń do wydania wizy itp.


Nie możliwe. Coś ukrywacie?

No dobrze. Jest jeden ważny warunek. Musisz nauczyć się Esperanta. Zgłoszenie jest w Esperanto, lista adresowa jest w Esperanto, i wszyscy gospodarze mówią w Esperanto. Nie, czekaj! Nie jest tak źle jak Ci się wydaje. Esperanto jest łatwym językiem. Łatwa gramatyka, żadnych wyjątków, rozpoznawalne słowa, wszystko co oczekiwalibyście od języka. Możesz poznać go w sześć miesięcy. Jeśli jesteś pilnym studentem lub pilną studentką wystarczy Ci miesiąc, aby osiągnąć podstawowy poziom konwersacji.